Sprzęt potrzebny do skitouringu

O tym jak najlepiej spakować plecak na wycieczkę skitourową możecie przeczytać TUTAJ. Poniżej natomiast kilka kolejnych cennych porad tym razem dotyczących prawidłowego doboru sprzętu skiturowego, a także przygotowania nart podchodzenia- od założenia foki do ustawienia wiązania.

Jaki sprzęt potrzebny jest nam do skitouringu?

Jak odpowiada ratownik TOPR Kuba Brzosko w naszym video poradniku – niezbędnych jest pięć elementów wyposażenia:

Narty – najlepiej specjalne, dedykowane tej formie narciarstwa, a zatem o konstrukcji dużo lżejszej niż tradycyjne narty do jazdy alpejskiej. Narty skiturowe mogą być różne – o klasycznej konstrukcji camber lub z rockerem z przodu, o różnych szerokościach pod butem – od bardzo cienkich aż po szerokie „łopaty” do jazdy w puchu. Dobór nart na skitury zależy od naszych umiejętności jazdy poza trasą oraz wymagań co do właściwości nart.

Wiązania – z ruchomą piętką, umożliwiające podchodzenie na nartach pod górę, a później wpięcie i zjazd jak w klasycznych wiązaniach. Na rynku są dostępne wiązania szynowe – o budowie zbliżonej do zwykłych wiązań, a jednak z opcją wolnej pięty, lub wiązania pinowe, czy inaczej szczękowe. To właśnie te ostatnie zdobywają serca zarówno zawodników jak i amatorów skitouringu, przede wszystkim dzięki swojej niewielkiej wadze.

Foki – specjalne pasy materiału pokryte z jednej strony klejem, który łączy fokę ze ślizgiem narty a z drugiej strony krótkim włosiem, które zapobiega odjeżdzaniu narty przy podejściu pod górę. Foki posiadają na swoich końcach specjalne zaczepy mocujące do nart (Różne firmy oferują różne rozwiązania, producenci często oferują gotowe zestawy narty + foki. Wybierając sprzęt warto upewnić się, że otrzymamy zestaw kompatybilny ze sobą).

Buty – modele projektowane do skitouringu wyposażone są w przełącznik „ski/walk”. Ruchoma górna część buta pozwala w komfortowy sposób podchodzić na fokach. Buty skitourowe najczęściej wyposażone są w specjalne otworki z przodu buta, dzięki którym można je wpiąć w wiązania szczękowe. Udogodnieniem jest również podeszwa z bieżnikiem, która zapobiega ślizganiu się. Jeżeli posiadamy wiązania szynowe (inaczej płytowe) teoretycznie można korzystać ze zwykłych butów narciarskich co jednak zdecydowanie odradzamy ze względu na komfort podchodzenia. Jeśli chodzi o wybór butów dedykowanych podejściom i zjazdom posiadamy szeroki wachlarz możliwości do wyboru – od super lekkich i minimalistycznych konstrukcji po cięższe modele przeznaczone bardziej do jazdy freeridowej.

Kije – „last but not least”. Wbrew pozorom ten element wyposażenia skiturowego jest równie ważny jak pozostałe. Kijki bardzo pomagają przy podejściach, odciążają pracę nóg, pomagają utrzymywać rytm marszu oraz równowagę, nie wspominając oczywiście o zaletach podczas zjazdu. Dostępne na rynku kije są albo teleskopowe (składane) albo dłuższe z dużo dłuższą sekcją „rączki”, dzięki czemu kiedy zajdzie potrzeba to zamiast skracać kijek możemy po prostu chwycić go odpowiednio niżej.

Powyższy sprzęt to obowiązkowe minimum. Co jeszcze może się nam przydać?

Zestaw lawinowy – Detektor z nierozłącznymi sondą oraz łopatką. Jest to sprzęt, którego życzymy nigdy nie użyć (pomijając szkolenie lawinowe), dobrze jest jednak zawsze mieć go ze sobą wybierając się w zagrożone rejony. Oczywiście samo posiadanie nie wystarczy – razem z partnerami wycieczki należy umieć z niego korzystać.

Harszle – metalowe noże do lodu czy twardego śniegu – pomagają w bezpiecznym podejściu na nartach, kiedy jest zbyt ślisko aby utrzymały nas same foki.

Raki – Kiedy robi się bardzo stromo, do wygodnego i bezpiecznego podchodzenia konieczne może być zdjęcie nart a założenie raków.

Czekan – pomocnik raków w twardym śniegu i stromym terenie.

Kask – ochroni naszą głowę nie tylko w razie upadku, ale również przed uderzeniem kamienia (kiedy idziemy np wąskim żlebem otoczonym skałami).

Oprócz powyższej listy warto zaopatrzyć się w pojemny i lekki plecak, najlepiej przystosowany do skitouringu (możliwość przypięcia nart, przegródki na ABC lawinowe, zaczep na czekan, kieszeń na bukłak z wodą i miejsce na rurkę). Na rynku dostępne są również plecaki lawinowe – z różnymi systemami, które w razie zagrożenia napełniają specjalne wypornościowe poduszki powietrzne.

Skitury będą o wiele przyjemniejsze jeżeli używać będziemy odpowiedniej odzieży technicznej – oddychającej, izolującej, wiatro i wodoodpornej.

Zapraszamy do oglądania i testowania w praktyce