Najlepsze kijki do skitouringu – rodzaje

Kijki w skituringu są elementem niezbędnym, bez którego nie ma szans na podchodzenie czy też zjeżdżanie na nartach w terenie. Służą nie tylko podczas podejścia jako dodatkowy punkt podparcia, ale także stabilizują pozycję podczas zjazdu. Wiele osób zastanawia się jakie kijki wybrać właśnie dla siebie i na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania sprzętu czy zakupu. 

Wybór kijków skiturowych zależy w głównej mierze od preferencji użytkownika i wymagań jakie stawia. Najpopularniejszymi kijkami wśród skiturowców są kije dwuczęściowe, które wybierane są ze względu na możliwość regulacji wysokości jak i odpowiednią wytrzymałość konstrukcji segmentowej. Są dostępne wielu wariantach oraz przedziałach cenowych, lecz najważniejszym szczegółem jest rodzaj użytego materiału wykorzystywanego przy produkcji danego modelu. W wielu przypadkach można natknąć się na modele oferowane w zaskakująco niskiej cenie, wykonane ze stopu aluminium niebędącym w stanie wytrzymać naprężeń podczas pracy, dlatego też ważne jest aby sprawdzić czy dany model posiada odpowiednie certyfikaty. 

Kije dwisegmentowe

Kije aluminiowe cechują się dużą wytrzymałością i elastycznością, co powoduje że przy upadku będzie bardzo trudno je złamać. Co więcej, kije wykonane z tego materiału  świetnie znoszą naprężenie podczas opierania się o nie, a także są odporne na korozje. Wybierając kije aluminiowe jest to znakomity stosunek jakości do ceny produktu. 

Jednak dla osób ceniących każdy gram na wagę złota, najlepszym wyborem będą kije karbonowe. Zaletą włókna węglowego jest przede wszystkim świetny stosunek wagi do sztywności, a także są odpowiednio elastyczne, by znosić trudy jazdy. Zazwyczaj kijki karbonowe wybierają profesionaliści, do dynamiczych podejść i agresywnych zjazdów. Tego rodzaju kije są droższe niż aluminiowe, a także bardziej podatne na pęknięcia.

Następnym składanym rodzajem kijków są modele trzysegmentowe, które ułatwiają ich transport, zmniejszając swoją długość do minimum możliwości. Ich minusem jest ograniczona wytrzymałość ze względu na zastosowanie budowy wielosegmentowej. 

Kije trzysegmentowe

Ostatnim z dostępnych rodzajów są kijki jednosegmentowe, wykonane z pojedynczego kawałka materiału, bez możliwości regulacji. Wykorzystywane są przeważnie przez profesjonalistów oraz zawodników który wiedzą dokładnie czego od nich wymagają. 

Kij jednosegmentowy

Warto zwrócić uwagę na rączki w kijach, czy mają przedłużoną rękojeść, ponieważ świetnie sprawdzą się w momencie trawersowania, czy stromego przejścia w poprzek zbocza . Jest to istotne zwłaszcza w kijkach jednoczęściowych, gdzie regulacja jest niemożliwa. 

Kijki z przedłużoną rękojeścią

Kolejną istotną rzeczą dotyczącą kijków jest dobranie odpowiedniej ich wysokości. Optymalna długość kijka do zjazdu to taka, gdy kijek narciarski tworzy kąt prosty ramienia z przedramieniem. 

A jak to wygląda w skitouringu? 

Całkiem podobnie, ale tylko podczas zjazdu. Natomiast podczas podchodzenia lepiej jest mieć dłuższe kijki. W zależności od preferencji powinno się mieć je około 20 cm wyższe niż przy zjeździe. Dlatego w przypadku kijków z regulowaną długością, sprawa jest prosta, jednak przy kijach jedno-segmentowych, dobór odpowiedniej długości jest tutaj kluczowym elementem.