Nocleg w cenie

Haute Route

Zapisy na kurs są zakończone.

O obozie

Niewątpliwie Haute Route to perła dla skitourowców i jedna z bardziej znanych i kultowych tras górskich na świecie. 100 km do pokonania, 8500 m przewyższenia, 6 dni, przejście od chaty do chaty – zapraszamy zaawansowanych skiturowców na przejście spod Mont Blanc w okolice Matterhornu wariantem mniej uczęszczanym, ale bardziej spektakularnym.

Poziom trudności
PODEJŚCIA
Poziom trudności
ZJAZDU
Wymagana
KONDYCJA

Nocleg

Alpy, 4 schroniska, 1 pensjonat. Codziennie śpimy w innym miejscu. W schroniskach śpimy w pokojach wieloosobowych, w pensjonacie w pokojach 2 lub 3 osobowych.

W cenie

 • 6 dni skiturowania pod opieką przewodnika z uprawnieniami IVBV/IFMGA, który bardzo dobrze zna Haute Route
 • opieka organizatora wyjazdu ze Skitour School
 • 5 noclegów w schroniskach wysokogórskich oraz pensjonacie (w tym 5 śniadań
 • 4 obiadokolacje w schroniskach (w pensjonacie w Orsieres obiad we własnym zakresie)
 • ubezpieczenie NNW: 30 000 PLN, KL: 500 000 PLN (w tym koszty leczenia Covid) w tym koszty ratownictwa do 50 000 PLN i rehabilitacji do 1000 PLN
 • prezent od Skitour School
 • transfer z Champex do Orsieres
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowo: otrzymasz pakiet zdjęć z kursu, a także 10% zniżki na kolejne szkolenia

Czego nie ma w cenie:

 • przelotu
 • transferów z/i na lotnisko (ceny zależą od przewoźnika, najtańsza opcja to flixbus) oraz transferu z Zermatt do Chamonix (ostatniego dnia)
 • wjazdu kolejką pierwszego dnia (koszt około 250 zł)
 • 1 obiadokolacji w Orsieres
 • lunchów
 • koszt prysznica w schronisku Chanrion – 5 euro
 • ubezpieczenia od rezygnacji
 • dodatkowych elementów nie wymienionych w poniższym programie
Haute Route ze Skitour School

Dla kogo?

Obóz skitourowy Haute Route dedukujemy dla osób o:

 • bardzo dobrej kondycji – którzy na Kasprowy wychodzą w limicie czasowym do 3 godzin (niezależnie od warunków), średnio pokonujemy od 1000 do 1600 metrów przewyższenia z ciężkimi plecakami
 • bardzo dobrych umiejętnościach zjazdowych w terenie nieprzygotowanym, z dużym doświadczeniem w tym zakresie
 • ukończonym szkoleniu lawinowym oraz przypomnieniem obsługi ABC przed wyjazdem, można to zrobić samemu np. na Kalatówkach
 • perfekcyjne umiejętności techniczne związane ze skialpinizmem – robienie zakosów, obsługa lawinowego abc i poruszanie się z czekanem i w rakach

Jeżeli potrzebujesz szkolenia z obsługi raków i czekana to zapraszamy na kurs turystyki zimowej do Mountain Climbing School – link do strony

Jeżeli potrzebujesz doszkolenia ze zjazdów zapraszamy na obozy freeride’owe – sprawdź tutaj.

Sprawdzenie każdego uczestnika
Każdy z uczestników zostanie przez nas sprawdzony na początku sezonu zimowego. Najważniejsze jest dla nas sprawdzenie poziomu wydolności oraz umiejętności zjazdowych. W przypadku niewielkich braków zaplanujemy jak je nadrobić, w przypadku większych jesteśmy zmuszeni anulować rejestracje i zwrócić 100% wpłaconej zaliczki.

WAŻNE! Jeżeli warunki lawinowe/pogodowe nie pozwolą na przejście całą trasą Haute Route, noclegi będą zarezerwowane w mieście skąd przewodnicy zabiorą Was na najlepsze skitury w Chamonix (w tym Vallee Blanche) w takim wariancie koszty noclegów po naszej stronie natomiast wyżywienie (wybierane a’la carte) oraz kolejki po stronie klientów.

Haute Route podejscie pod Col du Passon

Cena

Cena już od 1600 PLN i 1295 CHF zł za osobę

Dodatkowo płatne:

 • +280 zł – wypożyczenie lawinowego ABC na czas trwania obozu
 • +210 zł – wypożyczenie raków na czas trwania obozu
 • +140 zł – wypożyczenie czekana na czas trwania obozu

ubezpieczenie od rezygnacji

Zapisując się na nasze szkolenie masz możliwość bezpłatnej rezygnacji do 60 dni przed rozpoczęciem kursu. Jeżeli z przyczyn niezależnych od nas (kolejne restrykcje) kurs nie będzie mógł się odbyć to gwarantujemy 100% zwrotu I raty.

Ubezpieczenie od zachorowania lub rezygnacji (nawet bezpośrednio przed wyjazdem).

Przy współpracy Skitour School i Allianz proponujemy dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu ubezpieczyciel zwróci Ci koszty rezygnacji z wyjazdu w wielu przypadkach.

Ubezpieczenie należy wykupić w dniu wpłacenia I raty na wyjazd.

-> Sprawdź szczegóły tutaj <-

Zapisy

Płatność podzielona jest na dwie raty:

 • Pierwsza rata – 1600 PLN płatna podczas rejestracji online + 100% za wybrane dodatki (np. sprzęt lawinowy) 
 • Druga rata – 1295 CHF płatna przelewem na konto, które podamy na dwa miesiące przed wyjazdem

Kursanci z poprzednich wyjazdów mają 10% zniżki – aby ją otrzymać należy wpisać kod zniżkowy (wysłany na maila) podczas rejestracji online.

Jak również członkowie klubu alpejskiego Alpenverein mają 10% zniżki na nasze wyjazdy – prosimy o kontakt z biurem

W razie pytań prosimy o kontakt do: agnieszka@skitourschool.pl

przejście skiturowe Haute Route

Harmonogram

Wtorek, 9.04.

Przylot do Genewy, transfer z lotniska oraz pierwszy nocleg we własnym zakresie – podamy uczestnikom przydatne informacje dotyczące logistyki, firm transportowych itp. Wieczorem spotykamy się na briefingu w pensjonacie Le Dahu, który również polecamy jako pierwszy nocleg. Przewodnicy przedstawią trasę, sprawdzą sprzęt i przekażą sprzęt lodowcowy.

Godziny wyjścia zależne są od warunków pogodowych, najczęściej wychodzimy koło 6:00, a wycieczkę powinniśmy zakończyć koło 14:00.

Dzień 1: środa, 10.04.

Stacja wyciągu Grand Montets (2800 m n.p.m.) – Przełęcz (3000m.n.p.m.) lodowiec d’ Argentiere  (2600 m n.p.m.) – schronisko Argentiere (2771 m n.p.m.)

Zbiórka w godzinach porannych (około 8:30). Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Argentiere, z której kolejka zawiezie nas na 2800m.n.p.m. (każdy kupuje bilet dla siebie). Stamtąd zjeżdzamy 100 metrów, przepinamy się i ruszamy na przełęcz (3000m.n.p.m) dzielącą lodowiec Lognan i Rognos, tuż pod słynnym Grands Montets. Czeka nas przepiekny zjazd o przewyższeniu 400 metrów prosto do lodowca d’Argentiere, którym po kolejnej godzinie podejścia, łatwym terenem dojdziemy do schroniska Argentiere. Śpimy w sali wielosobowej, brak wody i prądu, dobre jedzenie (poza śniadaniem, które jest najgorsze na naszej trasie i polecamy zabrać własny prowiant)

Dzień 2: czwartek, 11.04.

Schronisko Argentiere (2771 m n.p.m.) – Col du Passon (3028m.np.m.) – Fenetre de Saleina (3267 m n.p.m.) – Col des Ecandies (2796 m n.p.m.) – val d Arpette – Orsieres (1466 m n.p.m)

Przed nami najtrudniejszy dzień na trasie. 8-9 godzin w trasie, 1250 metrów podejścia w górę, 2500 metrów zjazdu, 20 kilometrów. O godz. 6:00 rozpoczynamy zjazd do dolnej części lodowca Argentiere, skąd rozpoczynamy podejście (600m. przewyższenia) na pierwszy poważniejszy cel – Col du Passon (3028m.np.m.). Górna cześć żlebu jest eksponowana, będziemy iść w rakach, z czekanem. Następnie czeka nas 20 minutowy zjazd do lodowca du Tour i łatwe podejście na przełęcz Fenetre de Saleina (3267 m n.p.m.), skąd zaliczymy 500 metrowy zjazd prawdzący w ostatnim odcinku tuż obok masy szczelin. Podejście na przełęcz Col des Ecandies (2796 m n.p.m.) to już formalność, choć dość emocjonująca. Przypinamy narty do plecaka, zakładamy raki, bierzemy czekan i asekurujemy się poręczówką ponieważ wchodzimy w bardzo eksponowany teren, gdzie często brakuje śniegu. Widoki zapierają dech w piersiach, a jako wisienka na torcie czeka nas zjazd 1300 metrów świetnego zjazdu. Na końcu bierzemy taksówkę, jedziemy do Orsieres, gdzie spędzimy następną noc w hotelu. Oczywiście w pokojach są łazienki, kolacja w restauracji w mieście (dania zamawiane a’la card.

Dzień 3: piątek, 12.04.

Bourg Saint Pierre (1630 m n.p.m) – Schronisko Valsorey  (3030 m n.p.m.)

Kolejny długi dzień „pod górę” i bez zjeżdżania. Przewodnik poprowadzi trasę przez dolinę lodowców Tseudet i Valsorey. W ciągu 5-6 godzin do pokonania będziemy mieć 1200 m. Finałem tego dnia obozu będzie dotarcie do Valsorey Hut, schroniska górskiego Swiss Alpine Club. Jest ono położone na południe od Bourg-Saint-Pierre w kantonie Valais. Chata leży na wysokości 3030 metrów, na południowo-zachodnich zboczach Grand Combin w Alpach Pennińskich, naprzeciwko Mont Vélan. Schronisko ma zdecydowanie najbardziej spartańskie warunki spośród wszystkich na naszej trasie, natomiast widoki wynagradzają niedognośności. Śpimy w zbiorowej sali, toaleta jest na zewnątrz, jedzenie bardzo dobre.

Dzień 4: sobota, 13.04.

Schronisko Valsorey – Plateau du Couloir (3664 m n.p.m.) – Col Sonadon – Schronisko Chanrion (2462 m n.p.m)

Pora na piękny i równie wymagający dzień, który przez wielu uważany jest za kluczowy na Haute Route. Dlaczego? Ponieważ tego dnia zaznamy wszystkich aspektów alpinizmu. Przekroczymy masyw Grand Combin, dotrzemy do szczytów  leżących na granicy między Włochami a Szwajcarią, Mont Avril i Tete Blanche. Łącznie 6-8 godzin wycieczki, 1000 m wzniesienia i 1600 m zjazdu. W pierwszej kolejności będziemy się wspinać z nartami na Plateau du Couloir na wysokość 3664 m, stamtąd przekraczamy Col Sonadon i robimy niezapomniany choć miejscami trudny zjazd, prosto do chaty Chanrion. Spędzimy tam następną noc. Schronisko Chanrion jest zdecydowanie najlepsze na całej naszej trasie. Wygodne pokoje, łazienka z prysznicem (płatny 5euro), genialne jedzenie. Aż nie chce się iść dalej 😉

Dzień 5: niedziela, 14.04.

Chanrion Chanrion (2462 m n.p.m.) – Lodowiec Brenay – Col du Brenay (3639 m n.p.m.) – Pigne d 'Arolla (3790 m n.p.m.) – Chata Vignettes (3160 m n.p.m.)

Kolejny długi, równie intensywny dzień z niesamowitym widokiem, szczególnie z Pigne d’Arolla. Wycieczka potrwa tego dnia 7-9 godzin. Przekroczymy morenę lodowca du Brenay podchodząc aż do seraków (tam na 100 metrów narty przypniemy do naszego plecaka), by następnie przekroczyć Col de la Serpentine 3547 m i kontynuować podejście do Col du Brenay na wysokość 3635 m. Ta wycieczka nie będzie wymagać dużych techniczny umiejętności, jednak będzie weryfikować skitourowe doświadczenie. Po wspięciu się na Pigne d’Arolla nastąpi bardzo przyjemny zjazd do schroniska Vignettes. Tego dnia zrobimy 1330 metrów przewyższenia w góre i 640 w dół. Schronisko Vignette przypomina nasz Murowaniec – duża przestrzeń, ale i dużo ludzi. Podobnie jak w innych miejscach (poza Chanrion) nie ma prądu, ani wody, ale jest bardzo dobre jedzenie. Pokoje wieloosobowe.

Dzień 6: poniedziałek, 15.04.

Chata Vignettes (3160 m n.p.m.) – Col de l 'Eveque (3392 m n.p.m.) – Col Mont Brule (3213 m n.p.m.) – Tete de Valpelline (3802 m n.p.m.) – Zermatt (1600 m n.p.m.)

Wielkie zakończenie wycieczki. Wspaniały dzień, będzie wspominany jako punkt kulminacyjny pokonanej trasy. Wyruszamy ze schroniska Vignettes. Początkowo wracacamy trasą, którą poprzedniego dnia przyszliśmy, ale już po 15 minutach ruszamy dalej w strone lodowca d’Arolla. Po prawej samotnie stojący szczyt Petit Mont Collon, a po lewej L’Eveque – pod jego zboczami mijamy przełęcz, którą zjażdzamy (najcześciej przy wschodzącym słońcu) do lodowca d’Arolla. Zapinamy narty, w oddali widzimy schronisko Bouquetins i ruszamy na Col du Mont Brule. Podejście na przełęcz jest eksponowane – ponownie zakładamy raki i bierzemy czekan. Po Col du Mont Brulé następuje jeden z najbardziej odizolowanych odcinków Haute Route. Przemierzamy lodowiec Haut Tsa de Tsan. Długie i łagodne podejście prowadzi nas do naszej ostatniej przełęczy Col de Valpelline na 3690 m.. Kiedy dotrzemy do przełęczy, naszym oczom pojawi się Matterhorn. W towarzystwie najpopularniejszego szczytu Szwajcarii zjeżdzamy do Zermatt. To długi i bardzo przyjemny zjazd.

Tego dnia zaliczamy 28 kilomterów, 1300 metrów podejścia i 2800 metrów zjazdu.

Pijemy kawę w Zermatt i wracamy do Chamonix. Transfer z Zermatt do Argentiere lub Chamonix (w zależności od miejsca zakwaterowania uczestników; płatny we własnym zakresie).

Zakończenie obozu i czas pożegnania.
Nocleg we własnym zakresie. Transfer na lotnisko we własnym zakresie.

Transport

Warunki rezygnacji

 • bezpłatna rezygnacja i zwrot wpłaconej I raty przysługuje przy rezygnacji do 60 dni przed rozpoczęciem szkolenia, bez kosztowo i bez względu na powód,
 • przy rezygnacji na mniej niż 60 dni przed terminem rozpoczęcia wyjazdu nie mamy obowiązku zwrotu wpłaconej I raty,
 • przy rezygnacji na mniej niż 30 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia nie mamy obowiązku zwrotu II raty,
 • jeżeli z przyczyn niezależnych od nas (kolejne restrykcje) obóz nie będzie mógł się odbyć, to gwarantujemy 100% zwrotu wpłaconej kwoty, nawet 24 godziny przed rozpoczęciem szkolenia.
ekipa skiturowców na obozie Haute Route ze Skitour School

Ważne informacje

Firma Skitour School wystawia faktury VAT marża na życzenie klienta.
W tym celu prosimy o przesłanie danych do faktury na adres biuro@skitourschool.pl

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • Ubezpieczenie zawiera „koszty leczenia Covid” 
 • W przypadku zamknięcia granic lub wprowadzenia kwarantanny po powrocie są 2 możliwości: 100% zwrotu wpłaconej kwoty lub wyjazd z nami na obóz w inne miejsce o podobnym profilu 
 • Mamy małe grupy – max 6 osób na 1 przewodnika, planujemy 2 grupy
 • Dla osób, które przyjeżdzają autem można je zostawić bezpłatnie na parkingu pod pensjonatem Le Dahu

Potrzebny ekwipunek:

 • zestaw skiturowy (sugerujemy narty o szerokości powyżej 85 mm)
 • Plecak z ekwipunkiem powinien być nie cięższy niż 10 kg, ponieważ musimy być light and fast 🙂 Co ma zawierać Wasz plecak: 
 • Lawinowe ABC
 • Raki – sugerujemy lekkie raki. Najlepiej hybrydowe czyli przednie zęby stalowe, reszta aluminiowa 
 • Czekan – sugerujemy, żeby nie był to minimalistyczny czekan typu Camp Corsa, ponieważ jego aluminiowe ostrze kiepsko się sprawdza w trudnych warunkach. Przykłady dobrych, lekkich czekanów to: Black Diamond Raven / Swift, Simond Naja Light Panne, Petzl Adze/Glacier 
 • Harszle do nart
 • Odzież na skitury – ciepła kurtka puchowa, hardshell, rękawiczki cienkie/grube, okulary najlepiej z zaślepkami bocznymi (kategoria 4), bielizna, buff, bluza termiczna lub coś nadającego się na drugą warstwę. 
 • Bielizna do schroniska 
 • Apteczka – podstawowa, personalna, folia NRC 
 • Wkładka do śpiworów „liner bag” lub super lekki, cienki śpiwór 
 • Zatyczki do uszu
 • Chusteczki do higieny osobistej 
 • Litrowy Termos, bidon na wodę 
 • Gogle w wymianą szybą na słońce i mgłę
 • Czapka – cienka + gruba 
 • Pomadka do ust + krem wyprawowy (z filtrem conajmniej 30) nie zawierający wody 
 • Mini kosmetyczka (pasta do zębów, szczoteczka, opcjonalnie mini ręcznik)
 • Batony energetyczne – 6-7 sztuk
 • na ciepłe dni przydadzą się izotoniki do picia (tabletki/proszek)
 • Kask – lekki kask wspinaczkowy, natomiast idealny byłby lekki kask, ale z certyfikatem narciarskim. Pamiętajcie, że często będziemy w kasku również podchodzić wiec odradzamy kiepsko wentylowane kaski narciarskie

Galeria

Szczegóły:

Na skróty:

  Kurs zakończony