Nocleg w cenie

Haute Route

Zagraniczne: 17 - 22 kwietnia 2023

Poziom: Zaawansowany

O obozie

Niewątpliwie Haute Route to perła dla skitourowców i jedna z bardziej znanych i kultowych tras górskich na świecie. 180 km do pokonania, 6 dni, przejście od chaty do chaty – zapraszamy zaawansowanych skiturowców na przejście spod Mont Blanc w okolice Matterhornu wariantem mniej uczęszczanym, ale bardziej spektakularnym.

Poziom trudności
PODEJŚCIA
Poziom trudności
ZJAZDU
Wymagana
KONDYCJA

Nocleg

Alpy, 4 schroniska, 1 pensjonat. Codziennie śpimy w innym miejscu. W schroniskach śpimy w pokojach wieloosobowych, w pensjonacie w pokojach 2 lub 3 osobowych.

W cenie

 • 6 dni skiturowania pod opieką przewodnika z uprawnieniami IVBV/IFMGA, który bardzo dobrze zna Haute Route
 • opieka organizatora wyjazdu ze Skitour School
 • 5 noclegów w schroniskach wysokogórskich oraz pensjonacie (w tym 5 śniadań
 • 4 obiadokolacje w schroniskach (w pensjoancie w Bourg Saint Pierre obiad we własnym zakresie)
 • ubezpieczenie NNW: 30 000 PLN, KL: 500 000 PLN (w tym koszty leczenia Covid) + koszty ratownictwa i rehabilitacji
 • prezent od Skitour School
 • transfer z Champex do Bourg Saint Pierre
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowo: otrzymasz pakiet zdjęć z kursu, a także 10% zniżki na kolejne szkolenia

Czego nie ma w cenie:

 • przelotu
 • transferów z/i na lotnisko (ceny zależą od przewoźnika, najtańsza opcja to flixbus)
 • wjazdu kolejką pierwszego dnia (koszt około 250 zł)
 • 1 obiadokolacji w Bourg Saint Pierre
 • lunchów
 • koszt prysznica w pierwszym schronisku 

Dla kogo?

Haute Route dedukujemy dla osób o:

 • bardzo dobrej kondycji – którzy na Kasprowy wychodzą w limicie czasowym do 3 godzin (niezależnie od warunków), średnio pokonujemy od 1000 do 1600 metrów przewyższenia z ciężkimi plecakami
 • bardzo dobrych umiejętnościach zjazdowych w terenie nieprzygotowanym, z dużym doświadczeniem w tym zakresie
 • znajomości lawinowego ABC
 • perfekcyjne umiejętności techniczne związane ze skialpinizmem – robienie zakosów, obsługa lawinowego abc i poruszanie się z czekanem i w rakach

Jeżeli potrzebujesz szkolenia z obsługi raków i czekana to zapraszamy na kurs turystyki zimowej do Mountain Climbing School – link do strony

Jeżeli potrzebujesz doszkolenia ze zjazdów zapraszamy na obozy freeride’owe – sprawdź tutaj.

Sprawdzenie każdego uczestnika
Każdy z uczestników zostanie przez nas sprawdzony na początku sezonu zimowego. Najważniejsze jest dla nas sprawdzenie poziomu wydolności oraz umiejętności zjazdowych. W przypadku niewielkich braków zaplanujemy jak je nadrobić, w przypadku większych jesteśmy zmuszeni anulować rejestracje i zwrócić 100% wpłaconej zaliczki.

WAŻNE! Jeżeli warunki lawinowe/pogodowe nie pozwolą na przejście całą trasą Haute Route, noclegi będą zarezerwowane w mieście skąd przewodnicy zabiorą Was na najlepsze skitury w Chamonix (w tym Vallee Blanche) w takim wariancie koszty noclegów ze śniadaniem są po naszej stronie natomiast w cenie nie zawierają się obiady (wybierane a’la carte) oraz kolejki.

Cena

Cena już od 1600 PLN i 1295 CHF zł za osobę

Dodatkowo płatne:

 • +280 zł – wypożyczenie lawinowego ABC na czas trwania obozu
 • +210 zł – wypożyczenie raków na czas trwania obozu
 • +140 zł – wypożyczenie czekana na czas trwania obozu

Informacja Covid-19

Zapisując się na nasze szkolenie masz możliwość bezpłatnej rezygnacji do 60 dni przed rozpoczęciem kursu. Jeżeli z przyczyn niezależnych od nas (kolejne restrykcje) kurs nie będzie mógł się odbyć to gwarantujemy 100% zwrotu I raty.

Uwaga – istnieje możliwość zwrotu kosztów w przypadku zachorowania lub kwarantanny (nawet bezpośrednio przed wyjazdem) w przypadku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Jeżeli mimo wszystko obawiasz się, że przed wyjazdem zachorujesz lub przez kwarantannę będziesz zmuszony/a zrezygnować z wyjazdu – przy współpracy Skitour School i Allianz proponujemy dodatkowe ubezpieczenie, w którym ubezpieczyciel zwróci Ci koszty rezygnacji z wyjazdu w wielu przypadkach. 

-> Sprawdź szczegóły tutaj <-

Zapisy

Płatność podzielona jest na dwie raty:

 • Pierwsza rata – 1600 PLN płatna podczas rejestracji online + 100% za wybrane dodatki (np. sprzęt lawinowy) 
 • Druga rata – 1295 CHF płatna przelewem na konto, które podamy na dwa miesiące przed wyjazdem

Kursanci z poprzednich wyjazdów mają 10% zniżki – aby ją otrzymać należy wpisać kod zniżkowy (wysłany na maila) podczas rejestracji online.

W razie pytań prosimy o kontakt do: agnieszka@skitourschool.pl

Harmonogram

Niedziela

Przylot do Genewy, transfer z lotniska oraz pierwszy nocleg we własnym zakresie – podamy uczestnikom przydatne informacje dotyczące logistyki, firm transportowych itp.

Dzień 1: poniedziałek

Grand Montets (3297 m n.p.m.) – lodowiec d’ Argentiere  (2600 m n.p.m.) – schronisko Argentiere (2771 m n.p.m.)

Zbiórka we wczesnych godzinach porannych, przedstawienie przewodnika, sprawdzenie sprzętu. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Argentiere, z której kolejka zawiezie nas pod szczyt Grand Montets. Stamtąd zjedziemy na nartach do lodowca d’Argentiere, pokonując różnicę wysokości około 650 metrów. Następnie w ciągu 2 godzin pokonamy kolejne 130 metrów wzniesienia i dotrzemy do chaty Argentiere. Funkcjonuje ona na co dzień jako schronisko, oferując imponujące widoki na masyw Mont Blanc i szlaki prowadzące do Zermatt. Spędzimy tam noc.

Dzień 2: wtorek

Schronisko Argentiere (2771 m n.p.m.) – Col du Chardonnet (3323 m n.p.m.) – Fenetre de Saleina (3267 m n.p.m.) – Col des Ecandies (2796 m n.p.m.) – val d Arpette – Champex (1466 m n.p.m)

Przed nami najtrudniejszy dzień na trasie. Około 8 godzin w trasie, 1050 metrów podejścia w górę i 2200 metrów zjazdu. Wyruszymy 20 minutowym rozruchem ze schroniska Argentiere, do miejsca w którym rozpoczniemy wspinaczkę po lodowcu d’Argentiere, aż do przełęczy znajdującej się na poziomie 3323 m.n.p.m. Stamtąd mamy do pokonania 70 metrowy zjazd po stoku o kącie nachylenia 60 stopni, by kolejno na nartach zjechać dalej po lodowcu de Saleinatill. Ten etap zakończymy dotarciem do punktu, w którym założymy foki i będziemy podchodzić na Fenêtre de Saleina. Następnie zdobędziemy górną część lodowca tworzącą duży płaskowyż o nazwie Plateau du Trient i jedziemy na nartach aż do fenêtre d’Ecandies, gdzie zdejmiemy narty i znów wspinamy się ok 100 m w górę. W następnej kolejności nastąpi długi zjazd ponad 1700 m wprost do pięknej, małej wioski Champex. Krótka przerwa, przejazd taksówkami do Bourg Saint Pierre, gdzie spędzimy następną noc.

Dzień 3: środa

Bourg Saint Pierre (1630 m n.p.m) – Schronisko Valsorey  (3030 m n.p.m.)

Kolejny długi dzień „pod górę” i bez zjeżdżania. Przewodnik poprowadzi trasę przez dolinę lodowców Tseudet i Valsorey. W ciągu 5-6 godzin do pokonania będziemy mieć 1200 m. Finałem tego dnia obozu będzie dotarcie do Valsorey Hut, schroniska górskiego Swiss Alpine Club. Jest ono położone na południe od Bourg-Saint-Pierre w kantonie Valais. Chata leży na wysokości 3030 metrów, na południowo-zachodnich zboczach Grand Combin w Alpach Pennińskich, naprzeciwko Mont Vélan.

Dzień 4: czwartek

Schronisko Valsorey – Plateau du Couloir (3664 m n.p.m.) – Col Sonadon – Schronisko Chanrion (2462 m n.p.m)

Pora na piękny i równie wymagający dzień, który przez wielu uważany jest za kluczowy na Haute Route. Dlaczego? Ponieważ tego dnia zaznamy wszystkich aspektów alpinizmu. Przekroczymy masyw Grand Combin, dotrzemy do szczytów  leżących na granicy między Włochami a Szwajcarią, Mont Avril i Tete Blanche. Łącznie 6-8 godzin wycieczki, 900 m wzniesienia i 1480 m zjazdu. W pierwszej kolejności będziemy się wspinać z nartami na Plateau du Couloir na wysokość 3664 m, stamtąd przekraczamy Col Sonadon i robimy niezapomniany choć miejscami trudny zjazd, prosto do chaty Chanrion. Spędzimy tam następną noc. 

Dzień 5: piątek

Chanrion Chanrion (2462 m n.p.m.) – Lodowiec Brenay – Col du Brenay (3639 m n.p.m.) – Pigne d 'Arolla (3790 m n.p.m.) – Chata Vignettes (3160 m n.p.m.)

Kolejny długi, równie intensywny dzień z niesamowitym widokiem, szczególnie z The Pigne d’Arolla. Wycieczka potrwa tego dnia 7-9 godzin. Przekroczymy morenę lodowca du Brenay podchodząc aż do seraków (tam na 100 metrów narty przytwierdzimy do naszego plecaka), by następnie przekroczyć Col de la Serpentine 3547 m i kontynuować podejście do Col du Brenay na wysokość 3635 m. Ta wycieczka nie będzie wymagać dużych techniczny umiejętności jednak będzie weryfikować skitourowe doświadczenie. Po wspięciu się na Pigne d’Arolla nastąpi stamtąd bardzo przyjemnym zjazd do schroniska Vignettes. Całkowite pokonane wzniesienie tego dnia to 1330 metrów, zejście 640 metrów.

Dzień 6: sobota

Chata Vignettes (3160 m n.p.m.) – Col de l 'Eveque (3392 m n.p.m.) – col Mont Brule (3213 m n.p.m.) – Tete de Valpelline (3802 m n.p.m.) – Zermatt (1600 m n.p.m.)

Wielkie zakończenie wycieczki. Wspaniały dzień, będzie wspominany jako punkt kulminacyjny pokonanej trasy. Wyruszamy ze schroniska Vignettes, mijając Col de Chermontane aż do imponującej góry – lodowca du Mont Collon. Następnie czekać będzie nas podejście do Col de l’Eveque i zjazd na nartach. Dalej znowu w górę, mijając schronisko Bouquetins dotrzemy do Col du Mont Brule. Po Col du Mont Brulé następuje jeden z najbardziej odizolowanych odcinków Haute Route. Przemierzamy lodowiec Haut Tsa de Tsan, wysoką ławicę polodowcową po włoskiej stronie grzbietu. Pod nami lodowiec wpada na południe do dzikiego i głębokiego kanionu, pozornie niedostępnego. Długie i łagodne podejście prowadzi nas do naszej ostatniej przełęczy Col de Valpelline na 3690 m.. Kiedy dotrzemy do Col, naszym oczom pojawi się niesamowicie ostry szczyt Matterhorn. Docierając do Tete na wysokości 3802 metrów, przed sobą mamy ostatni, długi i piękny zjazd do Zermatt, towarzyszyć któremu będzie mijany od strony północnej Matterhorn. Transfer z Zermatt do Argentiere lub Chamonix (w zależności od miejsca zakwaterowania uczestników; płatny we własnym zakresie).

Zakończenie obozu i czas pożegnania.
Nocleg we własnym zakresie. Transfer na lotnisko we własnym zakresie.

Transport

 • Transfer z lotniska odbywa się we własnym zakresie, prześlemy uczestnikom sugerowany opcje.
 • Sugerowane przeloty:

Warunki rezygnacji

 • bezpłatna rezygnacja i zwrot wpłaconej I raty przysługuje przy rezygnacji do 60 dni przed rozpoczęciem szkolenia, bez kosztowo i bez względu na powód,
 • przy rezygnacji na mniej niż 70 dni przed terminem rozpoczęcia wyjazdu nie mamy obowiązku zwrotu wpłaconej I raty,
 • przy rezygnacji na mniej niż 30 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia nie mamy obowiązku zwrotu II raty,
 • jeżeli z przyczyn niezależnych od nas (kolejne restrykcje) obóz nie będzie mógł się odbyć, to gwarantujemy 100% zwrotu wpłaconej kwoty, nawet 24 godziny przed rozpoczęciem szkolenia.

Ważne informacje

Firma Skitour School wystawia faktury VAT marża na życzenie klienta.
W tym celu prosimy o przesłanie danych do faktury na adres biuro@skitourschool.pl

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • Ubezpieczenie zawiera „koszty leczenia Covid” 
 • W przypadku zamknięcia granic lub wprowadzenia kwarantanny po powrocie są 2 możliwości: 100% zwrotu wpłaconej kwoty lub wyjazd z nami na obóz w inne miejsce o podobnym profilu 
 • Mamy małe grupy – max 6 osób + przewodnik

Potrzebny ekwipunek:

 • zestaw skiturowy (sugerujemy narty o szerokości powyżej 85 mm)
 • Plecak z ekwipunkiem powinien być nie cięższy niż 10 kg, ponieważ musimy być light and fast 🙂 Co ma zawierać Wasz plecak: 
 • Lawinowe ABC
 • Raki – sugerujemy lekkie raki. Najlepiej hybrydowe czyli przednie zęby stalowe, reszta aluminiowa 
 • Czekan – sugerujemy, żeby nie był to minimalistyczny czekan typu Camp Corsa, ponieważ jego aluminiowe ostrze kiepsko się sprawdza w trudnych warunkach. Przykłady dobrych, lekkich czekanów to: Black Diamond Raven / Swift, Simond Naja Light Panne, Petzl Adze/Glacier 
 • Harszle do nart
 • Odzież na skitury – ciepła kurtka puchowa, hardshell, rękawiczki cienkie/grube, okulary najlepiej z zaślepkami bocznymi (kategoria 4), bielizna, buff, bluza termiczna lub coś nadającego się na drugą warstwę. 
 • Bielizna do schroniska 
 • Apteczka – podstawowa, personalna, folia NRC 
 • Wkładka do śpiworów „liner bag” lub super lekki, cienki śpiwór 
 • Zatyczki do uszu
 • Chusteczki do higieny osobistej 
 • Litrowy Termos, bidon na wodę 
 • Gogle w wymianą szybą na słońce i mgłę
 • Czapka – cienka + gruba 
 • Pomadka do ust + krem wyprawowy (z filtrem conajmniej 30) nie zawierający wody 
 • Mini kosmetyczka (pasta do zębów, szczoteczka, opcjonalnie mini ręcznik)
 • Batony energetyczne – 6-7 sztuk
 • na ciepłe dni przydadzą się izotoniki do picia (tabletki/proszek)
 • Kask – lekki kask wspinaczkowy, natomiast idealny byłby lekki kask, ale z certyfikatem narciarskim. Pamiętajcie, że często będziemy w kasku również podchodzić wiec odradzamy kiepsko wentylowane kaski narciarskie

Galeria

Szczegóły:

 • Kiedy: 17 - 22 kwietnia 2023
 • Nocleg: w cenie
 • Cena 1600 PLN i 1295 CHF

Na skróty:

  Ilość miejsc ograniczona!

  Rezerwuj teraz Cena od: 1600 PLN i 1295 CHF