Co zabrać na szkolenia?

Drodzy przyszli skiturowcy. Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka rad co warto zabrać ze sobą na nasze szkolenia.

Odzież narciarska i plecak

Tak naprawdę wszystko, czego faktycznie potrzebujecie to odpowiednie spodnie narciarskie, kurtka i plecak, do którego schowacie ciepłe rzeczy na zjazd czy „foki”. Pozostałe elementy stroju, które wymieniliśmy poniżej nie są niezbędne, ale zdecydowanie uprzyjemniają wycieczkę.

Bielizna termo aktywna​

Trzeba zakładać, że będziemy się pocić, dlatego bielizna termo aktywna zapewni wam zdecydowanie większy komfort. Nie ma nic gorszego niż przylepiająca się do pleców mokra koszulka, która za chwilę będzie zimna. ​
Z naszego doświadczenia wiemy i możemy śmiało powiedzieć, że nie ma co oszczędzać na tym elemencie – koszulki kiepskiej jakości zupełnie nie spełniają swojej funkcji.

Lekka kurtka

Podczas podejścia zazwyczaj idziemy w samej bluzie czy kamizelce. Grubsze „ciuchy” zostawiamy na zjazd. Lekka kurtka (np. z gore-tex’u lub primaloft’u) nie będzie obciążać naszego plecaka.

Herbata, batony, kanapka

Przy naszych krótkich wycieczkach jedzenie nie jest niezbędne, jednak gdy planowana wycieczka jest dłuższa, warto mieć podręczne źródło energii w postaci np. batonów musli czy po prostu czekolady. Herbata czy inny typ napoju, to nieodłączny element skiturowego plecaka.

Dobre skarpetki

Jest to bardzo ważny element, który ma wpływ na komfort – szczególnie podczas podchodzenia. Grube narciarskie skarpety się nie sprawdzają przy skiturach, lepsze są długie, ale cienkie skarpetki do biegania (nasza autorska rada) lub specjalne skarpetki z jonami srebra, które zapobiega gromadzeniu się bakterii i powstawania pęcherzy.

Rękawiczki 

Warto mieć cienkie rękawiczki na podejście oraz grubsze na zjazd.

Gogle

Szczególnie doceniane są podczas opadów śniegu.

Okulary przeciw słoneczne

Również warto zabrać, szczególnie podczas dłuższych wycieczek w słoneczne dni ponieważ śnieg odbija promienie UV i nasze oczy będą szybciej się męczyć, a przy zbyt długiej ekspozycji można dostać nawet zapalenia spojówek.

Kask

Bezpieczeństwo ponad wszystko! Kask przy zjeździe to konieczność, a dlaczego to chyba nie trzeba tłumaczyć

Na przyszłość

Kiedy będziecie wybierać się na wycieczki bez nas (bez przewodnika) to warto aby w waszym plecaku znalazły się również: apteczka turystyczna, mapa, raki, łopata, a na tułowiu powinien znaleźć się detektor lawinowy. Dla fanów freeride’u polecamy plecaki ABS.

Przykład

Generalna zasada, którą stosuje się w skituringu to ubiór na „cebulkę”. Przykład dobrego zestawu:

Początek podejścia – bielizna termoaktywna, cienkie skarpetki termoaktywne, na głowie buff i ewentualnie rękawiczki bez ocieplenia. Dobrą taktyką jest założenie T-shirta z serii Ultra Light pod klasyczną koszulkę/longsleeve, wtedy plecy pozostaną suche, a pot będzie na koszulce. Oczywiście mamy ze sobą plecak i lawinowe ABC

Środek wycieczki – zakładamy kamizelkę z primaloftu, a buff’a zamieniamy na cienką czapkę aktywną np. z wełny merynos. W przypadku silnego wiatru, deszczu lub śniegu idealnym rozwiązaniem jest kurtka z gore-texem, ale bez ocieplenia

Zjazd – na szczycie ubieramy się ciepło – zakładamy kurtkę (z puchu lub primaloftu, które są bardzo lekkie i ciepłe), ubieramy grubszą czapkę (najlepiej również aktywną), zmieniamy cienkie rękawiczki na grube i ocieplone, zakładamy gogle

Jak to się mówi „nie ma złych warunków, jest tylko nieodpowiednie ubranie”