Co zabrać na szkolenia?

Drodzy przyszli skiturowcy. Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka rad dotyczących tego, co warto zabrać ze sobą na nasze szkolenia.

Odzież narciarska i plecak

Tak naprawdę wszystko, czego faktycznie potrzebujecie to odpowiednie spodnie narciarskie, kurtka i plecak, do którego schowacie ciepłe rzeczy na zjazd czy „foki”. Pozostałe elementy stroju, które wymieniliśmy poniżej nie są niezbędne, ale zdecydowanie uprzyjemniają wycieczkę.

Bielizna termoaktywna​

Trzeba zakładać, że będziemy się pocić, dlatego bielizna termoaktywna zapewni wam zdecydowanie większy komfort. Nie ma nic gorszego niż przylepiająca się do pleców mokra koszulka, która za chwilę będzie zimna. ​
Z naszego doświadczenia wiemy i możemy śmiało powiedzieć, że nie ma co oszczędzać na tym elemencie – koszulki kiepskiej jakości zupełnie nie spełniają swojej funkcji.

Lekka kurtka

Podczas podejścia zazwyczaj idziemy w samej bluzie czy kamizelce. Grubsze „ciuchy” zostawiamy na zjazd. Lekka kurtka (np. z gore-tex’u lub primaloft’u) nie będzie obciążać naszego plecaka.

Herbata, batony, kanapka

Przy naszych krótkich wycieczkach jedzenie nie jest niezbędne, jednak gdy planowana wycieczka jest dłuższa, warto mieć podręczne źródło energii w postaci np. batonów musli czy po prostu czekolady. Herbata czy inny typ napoju, to nieodłączny element skiturowego plecaka.

Dobre skarpetki

Jest to bardzo ważny element, który ma wpływ na komfort – szczególnie podczas podchodzenia. Grube narciarskie skarpety nie sprawdzają się przy skiturach, lepsze są długie, ale cienkie skarpetki do biegania (nasza autorska rada) lub specjalne skarpetki z jonami srebra, które zapobiegają gromadzeniu się bakterii i powstawania pęcherzy.

Rękawiczki 

Warto mieć cienkie rękawiczki na podejście oraz grubsze na zjazd.

Gogle

Szczególnie doceniane są podczas opadów śniegu.

Okulary słoneczne z filtrem UV

Również warto zabrać, szczególnie podczas dłuższych wycieczek w słoneczne dni ponieważ śnieg odbija promienie UV i nasze oczy będą szybciej się męczyć, a przy zbyt długiej ekspozycji można dostać nawet zapalenia spojówek.

Kask

Bezpieczeństwo ponad wszystko! Kask narciarski/skiturowy przy zjeździe to konieczność, a dlaczego to chyba nie trzeba tłumaczyć.

Na przyszłość

Kiedy będziecie wybierać się na wycieczki bez nas (bez przewodnika) to warto, aby w waszym plecaku znalazły się również: apteczka turystyczna, mapa, raki, łopata, a na tułowiu powinien znaleźć się detektor lawinowy. Dla fanów freeride’u polecamy plecaki ABS.

Przykład

Generalna zasada, którą stosuje się w skituringu to ubiór na „cebulkę”. Przykład dobrego zestawu:

Początek podejścia – bielizna termoaktywna, cienkie skarpetki termoaktywne, na głowie buff i ewentualnie rękawiczki bez ocieplenia. Dobrą taktyką jest założenie t-shirta z serii Ultra Light pod klasyczną koszulkę/longsleeve, wtedy plecy pozostaną suche, a pot będzie na koszulce. Oczywiście mamy ze sobą plecak i lawinowe ABC.

Środek wycieczki – zakładamy kamizelkę z primaloftu, a buff’a zamieniamy na cienką czapkę aktywną np. z wełny merynosa. W przypadku silnego wiatru, deszczu lub śniegu idealnym rozwiązaniem jest kurtka z gore-texem, ale bez ocieplenia.

Zjazd – na szczycie ubieramy się ciepło – zakładamy kurtkę (z puchu lub primaloftu, które są bardzo lekkie i ciepłe), ubieramy grubszą czapkę (najlepiej również aktywną), zmieniamy cienkie rękawiczki na grube i ocieplone, zakładamy gogle.

Jak to się mówi „nie ma złych warunków, jest tylko nieodpowiednie ubranie” 😉