obóz freeride'owy Słowacja freeride camp

W co wyposażyć się zaczynając przygodę ze skituringiem oraz jak ubrać się na szkolenia?

Ubiór na skiturowe wyrypy zdecydowanie różni się od tego z narciarskich stoków. Sposób doboru odzieży przypomina trochę rozwiązania z turystycznych szlaków. Na skiturach warto mieć kilka warstw odzieży, by móc manewrować nimi w zależności od fazy wycieczki (podejście/zjazd) jak i zmiennych warunków pogodowych. 

Video-poradnik na ten temat możecie zobaczyć – tutaj

Listę niezbędnych rzeczy wraz z rekomendacjami, w które warto się zaopatrzyć planując rozpoczęcie przygody ze skitouringiem prezentujemy poniżej: 

Warstwa 1. bielizna termoaktywna
SPRAWDŹ polecaną bieliznę

Żeby dobrze ubrać się na skitury, trzeba odpowiednio skompletować warstwy ubrania, rozpoczynając już od samej skóry. Jeden z najważniejszych elementów – bielizna termiczna tudzież termoaktywna. Rekomendujemy dwa sposoby: bielizna cienka z długim rękawem + na to koszulka z krótkim lub bielizna typu merino.

Warstwa 2. bluza lub kamizelka (na podejście)
SPRAWDŹ polecane bluzy i kamizelki

Podczas podejścia zazwyczaj idziemy w samej bluzie czy kamizelce. Grubsze ubrania zostawiamy na zjazd. Najważniejszym parametrem tej warstwy jest oddychalność!

Warstwa 3 tzw. docieplająca – kurtka (na zjazd)
SPRAWDŹ polecane kurtki puchowe

W ofercie znajdziemy kurtki o wypełnieniu puchowym, a także z primaloftu (sztuczny puch) i to właśnie te drugie rekomendujemy bardziej, pomimo tego że są trochę cięższe. Dlaczego? Jest jedna główna różnica, nawet jeżeli kurtka z primaloftu ulegnie zmoczeniu, nie straci ona zupełnie swoich właściwości grzewczych. 

Warstwa 4. kurtka (chroniąca od deszczu) gore-tex, hardshell lub softshell 
SPRAWDŹ polecane kurtki wierzchnie

Kurtki softshell w zależności od warunków pogodowych i pory czasem sprawdzą się na skiturach nawet w roli drugiej, a czasem trzeciej warstwy. Niezależnie od warunków atmosferycznych warto by w plecaku każdego skiturowca znalazła się kurtka typu hardshell. Będzie ona chronić zarówno od podmuchów wiatru jak i intensywnych opadów śniegu. Świetnie sprawdzi się w czasie zjazdu a nawet i podczas podejścia zda egzamin pod warunkiem posiadania oddychającej membrany, w której dodatkowym wsparciem będą rozsuwane na zamki wywietrzniki pod pachami.

Skarpetki
SPRAWDŹ polecane skarpetki

Jest to bardzo ważny element, który ma wpływ na komfort – szczególnie podczas podchodzenia. Grube narciarskie skarpety nie sprawdzają się przy skiturach, lepsze są długie, ale cienkie skarpetki do biegania (nasza autorska rada) lub specjalne skarpetki z jonami srebra, które zapobiegają gromadzeniu się bakterii i powstawaniu pęcherzy. Przede wszystkim skarpetka musi dobrze przylegać do nogi.

Spodnie 
SPRAWDŹ polecane spodnie

W ofercie dostępne są różne rodzaje spodni, najważniejsze by nie były ocieplane, były rozciągliwe i posiadały wywietrzniki, skryte pod zamkiem błyskawicznym by skutecznie móc zwiększyć oddychalność odzieży. Wiele modeli posiada podwyższony stan który sprawdzi się wśród fanów jazdy w głębokim puchu lub szelki. 
Rekomendujemy posiadanie spodni bazowych softshell, a typu hardshell, czy z gore-texu wyłącznie jako dodatek który wyciągniemy z szafy tylko w przypadku bardzo ciężkich warunków atmosferycznych.

Kask
SPRAWDŹ polecane kaski

Najważniejsze by posiadał podwójną certyfikację: narciarską jak i wspinaczkową – wtedy można określić taki kask mianem skiturowego.

Rękawiczki
SPRAWDŹ polecane rękawiczki

Rekomendujemy posiadanie cienkich rękawiczek (5 palczastych) na podejście oraz grubszych na zjazd – świetnie sprawdzają się rękawiczki z primaloft’u z powodu ich małej wagi. 

Plecak 
SPRAWDŹ polecane plecaki

Zalecana wielkość to 30 litrów. Najlepiej gdyby posiadał osobną komorę, poza główną, do której można włożyć kask, a także dodatkową osobną przestrzeń na włożenie zestawu lawinowego.

Nakrycie głowy (czapka, opaska)
SPRAWDŹ polecane nakrycia głowy

Warto zwrócić uwagę by była wykonana z materiału który nie przesiąka, dobrym wyborem są wyroby merino.

Google/ okulary
SPRAWDŹ polecane google i okulary

Bardzo ważny punkt. Rekomendujemy gogle z wymienną optyką, z szybą bazową o dużym kontraście (S1, czyli modele przepuszczające 43-80% światła), a jako dodatkową drugą szybę uniwersalną lub słoneczną (S2, S3, przepuszczające 8-43% promieni słonecznych). Gogle będą szczególnie doceniane podczas opadów śniegu, natomiast okulary wykorzystywane podczas dłuższych wycieczek w słoneczne dni. 

Pamiętajcie, że „nie ma złych warunków, jest tylko nieodpowiednie ubranie”. Z pewnością już po kilku pierwszych wycieczkach nauczysz się łatwo, jak ubierać się na skiturowe wycieczki.