Narciarstwo skitourowe staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Amatorów tego sportu przybywa z roku na rok. My chcielibyśmy Wam krótko przedstawić jak wygląda w naszym kraju możliwość uprawiania skitouringu.
TATRY
W naszych najwyższych górach do uprawiania narciarstwa wysokogórskiego mamy udostępnione ok. 200 km szlaków. Daje to możliwość doboru trasy do stopnia zagrożenia lawinowego, warunków śniegowych, umiejętności narciarskich czy kondycji. Każdy znajdzie w Tatrach miejsce dla siebie! Jedyne o czym musimy pamiętać to to, że działamy w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego i do jego przepisów musimy się stosować. Dlatego nie zjedziemy każdym interesującym nas żlebem, czy nie wybierzemy się w góry późną wiosną, kiedy zwierzęta budzą się z zimowego snu.
W Tatrach możemy dobrać naszą trasę pod kątem trudności. Najłatwiejsze wycieczki opisane na naszej stronie:
- Kuźnice- Polana Kalatówki
- Kuźnice- Hala Gąsienicowa
- Kuźnice- Kasprowy Wierch
- Witów- Magura Witowska
- Dolina Małej łąki- Dolina Kościliska- Dolina Tomanowa
- Cyrhla- Wielki Kopieniec- Nosalowa Przełęcz- Kuźnice
Inne propozycje łatwej toury to:
- Kuźnice- Hala Kondratowa
- Zazadnia- Rusinowa Polana- Gęsia Szyja
Trasy nieco trudniejsze, jakie możecie znaleźć na naszej stronie:
- Dolina Chochołowska- Rakoń
- Dolina Chochołowska- Wołowiec
- Dolina Chochołowska- Trzydniowiański Wierch
- Dolina Chochołowska- Jarząbczy Wierch
- Kuźnice- Kopa Kondracka
- Kuźnice- Karb
Inne propozycje nieco trudniejszej tury:
- Kuźnice- Przełęcz Liliowe
- Dolina Kościeliska- Ciemniak
- Morskie Oko- Wrota Chałubińskiego
Trasy dla najbardziej zaawansowanych narciarzy jakie znajdziecie na stronie:
Inne możliwości wycieczki dla zaawansowanych narciarzy:
- Morskie Oko- Szpiglasowy Wierch
- Morskie Oko- Rysy
BESKID ŻYWIECKI
To drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce daje nam również możliwość uprawiania skitouringu. Takim klasykiem skitourowym na pewno jest wyjście na szczyt Pilska. Wielu z Was góra ta kojarzy się z trasami narciarskimi z Korbielowa, jednak znajdzie się tutaj miejsce do chodzenia na fokach z dala od wyciągów. Drugim miejscem w tym paśmie górskim jest Babiogórski Park Narodowy. Niestety ograniczenia wynikające z regulaminu Parku uniemożliwiają zjazd z Babiej Góry (najwyższy nie leżący w Tatrach szczyt w Polsce), jednak znajdziemy tutaj kilka innych narciarskich propozycji takich jak:
- Górny Płaj- Markowe Rówieńki
- Górny Płaj- Sulowa Cyrhel- Rybna- Granica BgPN
- Sokolica- Krowiarki
BIESZCZADY
O tym, że Bieszczady są świetnym miejscem na skitourowe wyprawy nie musimy Was długo przekonywać. Każdy, kto choć raz był w tych górach wie, że jest tam dużo terenów do jazdy. Jeżeli tylko zima dopisuje i śniegu jest dużo- należy w Bieszczady jechać! Pamiętajmy jednak, że są to góry inne niż Tatry- tutaj liczy się nie przewyższenie a przestrzeń z jaką przyjdzie nam się zmierzyć. Dlatego przed wybraniem się na narty w ten rejon Polski, ważne jest abyśmy potrafili posługiwać się mapą i kompasem, aby nie zgubić się wśród gęstych bukowych lasów. Najbardziej popularne trasy skitourowe to oczywiście Połoniny, Mała i Wielka Rawka, ale znajdziemy tutaj także rejony bardziej dzikie, mało uczęszczane przez turystów jak Łopiennik, Chryszczata czy Hyrlata. Ale uwaga! Bieszczady to rejony dla narciarzy doświadczonych, którzy nie boją się zjazdów w gęstych lasach i slalomu między drzewami.
Pasm górskich w naszym kraju jest jeszcze wiele i nie sposób wszystkie opisać. Z innych miejsc na pewno warto wybrać się na Turbacz (Gorce), Śnieżkę (Karkonosze), czy w Beskid Niski. Każdemu zainteresowanemu tematem skitouringu w różnych rejonach kraju, przypominamy, że zimą 2016/17 ma ukazać się pierwsza część przewodnika skitourowego po górach Polski autorstwa m.in. Wojtka Szatkowskiego.