Co to jest skitouring?

Skitouring, skialpinizm, narciarstwo wysokogórskie, foczenie…

Określeń jest wiele i można się zgubić. Co to takiego ten skitouring? Czy ja jestem skialpinistą czy narciarzem skiturowym, a może skiturystą?

Skitouring

Skitouring to połączenie górskiej turystyki zimowej oraz narciarstwa, a od zwykłej turystyki oraz narciarstwa alpejskiego różni się oczywiście sprzętem. Cechą charakterystyczną są przede wszystkim narty z fokami oraz specjalnymi wiązaniami z ruchomą piętką przystosowane do podchodzenia.

We wstępie napisaliśmy, że skitury to forma turystyki zimowej. Nie wspomnieliśmy jednak, że to najlepszy z wariantów poruszania się w górach zimą! Skitury dają niesamowity komfort podejścia, szybkość poruszania się po zaśnieżonych szlakach, nie mówiąc już o zjazdach na dół. Te ostatnie nie zawsze są tak przyjemne jakbyśmy sobie życzyli, natomiast zawsze dają nam ogromną satysfakcję. Turystyka narciarska zjednała sobie zarówno zaawansowanych narciarzy, którym znudziła się jazda po przygotowanych stokach, freeriderów spragnionych połaci nietkniętego śniegu, a także doświadczonych turystów, którzy lubią zimowe wędrówki i doceniają zalety nart pod stopami.

Skitury, a skialpinizm

Są to dwa bardzo bliskie sobie terminy jednak w teorii nie do końca tożsame. Skitouring to wędrowanie, podchodzenie i zjazdy na nartach, natomiast skialpinizm jest bardziej zaawansowaną technicznie formą skiturów i zakłada konieczność zdjęcia nart na czas stromego podejścia, założenia na nogi raków i korzystania z czekana. Nierzadko skialpinizm wymaga od narciarza użycia technik oraz sprzętu wspinaczkowego: uprzęży, liny, asekuracji siebie lub partnera, zakładania stanowisk, wspięcia się w trudniejszym np. skalno lodowym terenie lub opuszczenia się do żlebu, którym chcemy zjechać. Przejście od skitouringu do skialpinizmu jest jednak bardzo płynne, bowiem często to od aktualnych warunków na podejściu zależy jego trudność i to, czy damy radę swobodnie wyjść pod górę na fokach czy może koniecznym będzie założenie raków i użycie czekana.

Zobaczcie poniższy filmik, w którym nasz instruktor i ratownik TOPR Kuba Brzosko przybliża nam tajniki „skiturowego ABC” – od przygotowania nart do stawiania pierwszych kroków.